سفر به گرجستان از طریق تور گرجستان

 

تور گرجستان ارزان قیمت بایلداسیر پارسیان یکی از راه‌های پذیرش اقامت در کشور گرجستان، که از پر استقبال‌ترین روش‌ها به حساب می‌آید (چه از طرف کشور گرجستان و چه از طرف مردم ایران)، اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در گرجستان است.

شاید باور کردن این موضوع اندکی دور از ذهن باشد اما شواهد این‌طور نشان می‌دهد که دولت گرجستان قصد دارد با جذب سرمایه‌گذاری‌ در گرجستان آینده‌ای شبیه به دوبی بسازد و همین موضوع سبب شده است که در بسیاری رسانه‌ها از کشور گرجستان به عنوان دوبی آینده یاد شود.
یکی از دلایل علاقۀ سرمایه‌گذاران ایرانی در کشور گرجستان بعد از انقلاب رز و روی کار آمدن ساکاشویلی فضای بسیار مناسب و مساعد اقتصادی بود.

همان‌طور که می‌دانیم برای سرمایه‌گذاران ایرانی هیچ چیز به اندازه تضمین امنیت اقتصادی در اولویت قرار ندارد و کشور گرجستان نیز با مزیت‌هایی همچون مالیات کم و قوانین مناسب اقتصادی، این نیاز را برای ایرانیان برآورده کرده است.

طبق اعلام بخش‌های سرمایه‌گذاری رقابتی از طرف کشور گرجستان به این موارد اشاره شده است: بخش‌های گردشگری- انرژی- تولید- حمل و نقل و حضور در مناطق آزاد تجاری- صنعتی، در این حین سرمایه‌داران ایرانی نیز تمایل بسیار زیادی به سرمایه‌گذاری در گرجستان در بخش‌هایی مانند کشاورزی، ساخت و ساز، گردشگری و صنایع غذایی نشان داده‌اند و حتی بسیاری از آنها اقدام به خرید هکتارها زمین در شهرهای مختلف مارنولی، کاختی، باتومی و سایر شهرها کرده‌اند.


طی سالهای اخیر چه عواملی سبب افزایش سرمایه‌گذاری در کشور گرجستان بخصوص از سوی سرمایه‌گذاران ایرانی شده است؟

شاید بتوان گفت یکی از مهم‌ترین دلایل انجام این امر برداشته شدن ویزا بوده است چراکه بعد از تغییرات قوانین ویزا، هر روز تعداد بیشماری از متقاضیان خواهان دریافت اطلاعات برای سرمایه‌گذاری در گرجستان هستند.

در حال حاضر نیز بسیاری از سرمایه‌گذاران خواهان سرمایه‌گذاری در گرجستان در بخش‌های مختلف اعم از خرید زمین، هتل و خانه در آجارا، کوبولتی و تفلیس و همچنین خرید زمین‌های کشاورزی در مناطق مختلف هستند.
از زمانی که پروژۀ شهرک لازیکا آغاز شده است، تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران ایرانی تمایل زیادی برای سرمایه‌گذاری در این پروژه از خود نشان داده‌اند و ساخت و سازها در این پروژه تعداد زیادی سرمایه‌گذار با کیسه‌هایی پر از پول به سمت کشور گرجستان کشانده است.

*از دلایل رقابتی بودن بخش اقتصادی و سرمایه‌گذاری در گرجستان می‌توان به موارد زیر نگاهی داشت:

-تعداد بسیار زیاد نیروی کار تحصیل کرده در کشور گرجستان. 1.9 میلیون نفر نسبت به جمعیت 4 میلیون نفری گرجستان تحصیل کرده هستند ( 30.8 دارای مدارک دانشگاهی هستند )
-در دسترس بودن نیروی کار ارزان، میانگین حقوق ماهیانه آنان کمتر از میانگین اروپایی است ( 346 دلار آمریکا در سال 2010) که چیزی حدود50.4 درصد جمعیت بیکار آن بین 20 تا 34 سال سن دارند .

-گرجستان از سال 2000 عضو سازمان تجارت جهانی است و تعرفه‌های بسیار پایین ترخیص گمرکی دارد.

– کشور گرجستان محدودیت تجاری با هیچ کشوری ندارد.

یکی از نقاط قوت بخش اقتصادی کشور گرجستان، زیر ساخت‌های تجاری بسیار قوی این کشور است. یک شبکه سراسری پویا متشکل از راه‌آهن و راه‌ها و بنادر و فرودگاه‌ها. رشد سرمایه‌گذاری خارجی در گرجستان از سال 2003 به بعد در نتیجه انجام اصلاحات در مرزها برای سهولت بیشتر مبادلات مرزی و کاستن هزینه‌های آن، رشد فزاینده‌ای را تجربه کرده است. کشور گرجستان کیفیت بالایی از زندگی را به ساکنین خود ارائه می‌دهد. محیط‌زیست بسیار پاکیزه‌ای دارد که نتیجه تمرکز دولت آن بر استفاده از انرژی‌های سبز و تولید غذاهای ارگانیک است. و از شعارهای اقتصادی کشور گرجستان: مالیات کم، سیاست تجارت آزاد و رشد اقتصادی پایدار می‌باشد.

بازسازی اقتصادی یکی از مهمترین اولویت‌های دولت گرجستان به شمار می‌رود و در این راستا خصوصی‌سازی اقتصادی، جهت‌گیری به سمت بازار آزاد و همگرایی با اقتصاد اتحادیه اروپا، از اولویت‌های اصلی این کشور تلقی شده است؛ به طوری که با تصویب قوانین و ارائه تسهیلات خاص، طبق آمارهای جهانی نمونه‌ای از رتبه‌های کسب شده توسط کشور گرجستان در این بخش گردآوری کرده‌ایم:

مؤسسه Fraser Institute در رتبه‌بندی خود مربوط به آزادی اقتصادی جهان برای سال 2015، گرجستان و قطر را مشترکا بعد از انگلستان در جایگاه 12 قرار داده‌است. در این رتبه‌بندی ایالات متحده و تایوان بعد از گرجستان می‌باشند.

مؤسسه� Transparency International �بر اساس رتبه بندی سال 2014 گرجستان را بین کشورهای شوروی سابق و اروپا شرق پرچمدار مبارزه با فساد مالی می‌داند. طبق این رتبه‌بندی کشور گرجستان در منطقه آسیای مرکزی و اروپای شرق جایگاه اول را به خود اختصاص داده است.

گرجستان از باشگاه اصلاح انجام امور تجاری، جایزه بالاترین اصلاحات در اروپا و آسیای مرکزی را در طول پنج سال اخیر دریافت نموده است.

بطور کل دولت گرجستان برای شخص سرمایه‌گذار احترام زیادی قائل است و امکانات مختلفی را نیز در اختیار وی می‌گذارد از جمله: امکان استفاده از اطلاعات و داده‌های اتاق بازرگانی وزارت اقتصاد گرجستان جهت شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در گرجستان، امکان بررسی مشارکت برخی بانک‌های گرجستان در پروژه فرد سرمایه گذار، اعطای کارت اقامت پنج ساله و یا حتی واگذاری اقامت دائم گرجستان به سرمایه‌گذار در صورت داشتن سابقه مدیریتی و سرمایه‌گذاری در اماکن دیگر و ….

در قوانین جاری کشور گرجستان، طبق توضیحاتی که در بخش‌های دیگر سایت عنوان نموده‌ایم، سرمایه‌گذار به شخصی گفته می‌شود که حداقل مبلغ ۳۰۰ هزار لاری که هر یک دلار آمریکا معادل ۲٫۲۵ لاری می‌باشد به صورت مستقیم در گرجستان سرمایه گذاری کند. که این مبلغ باید به صورت مستقیم در تجارت مورد نظر شخص متقاضی سرمایه‌گذاری شود.

و کسانی که کمتر از 300 هزار لاری در گرجستان آورده دارند و قصد اخذ اقامت گرجستان از طریق ثبت شرکت را دارند، کارآفرین نامیده می‌شوند